Pages

11 Temmuz 2012 Çarşamba

ZAYIFLAMAK İSTİYORSANIZ YAZIN

 Kanada’nın Waterloo Üniversitesi’nden Christine Logel ve ekibinin yaptığı araştırmaya katılan üniversite öğrencileri, olumlu ve sevilen konu hakkında yazı yazarak "farkında olmadan" zayıfladı.

Bilimadamlarının yaptığı araştırmaya vücut kitle indeksi 23 ya da daha fazla olan, yarısından biraz fazlası aşırı kilolu ya da obez olan 45 kız üniversite öğrencisi katıldı. Araştırmanın başında katılımcılar tartıldı. Öğrencilerden insani, sosyal değerler, yaratıcılık, müzik, siyaset, aile ve arkadaşlar ile ilişkiler gibi konuların yer aldığı bir listeden bu konu
maddelerini en çok sevdikleri ve önemli bulduklarından, en az sevdikleri ve önemli bulduklarına göre sıralamaları istendi.

Grubun yarısı 15 dakika boyunca kendilerine en önemli gelen ve en çok sevdikleri, diğer yarısı en önemsiz buldukları konu hakkında duygularını kağıda döktü.

4 ay boyunca öğrencilerin kilosu ölçüldü. İlk gruptakilerin ortalama 1,5 kilogram verdiği, ikinci gruptakilerin ise 1,25 kilogram aldığı görüldü.

Logel, "Psychological Science" dergisinde yayımlanan araştırma sonuçlarının insanın kendisiyle ilgili düşüncelerinin davranışlarına ve bedenine büyük etkileri olduğunu kanıtladığını ifade etti.

Katılımcıların araştırmanın beden ölçülerini iyileştirmeye yardım ettiğini bilmediğini vurgulayan Logel, bu yöntemi rejim olarak  genellemenin çok mümkün olmadığına da dikkati çekti.


0 yorum:

Yorum Gönder

Twitter Delicious Facebook Digg Stumbleupon Favorites More