Pages

24 Ekim 2012 Çarşamba

Marsta Yaşam Belirtileri Bulundu


Kızıl gezegendeki görevini sürdüren keşif robotu "Curiosity", Mars'ta suyun varlığına işaret eden yeni fotoğraflar gönderdi. Fotoğraflar bilim dünyasını heyecanlandırdı.

Keşif robotu "Curiosity", Mars'a inişinden yedi hafta sonra Kızıl gezegenden gönderdiği yeni fotoğraflarla araştırmacıları heyecanlandırmaya devam ediyor. Curiosity, bilim insanları tarafından "akan suyun form verdiği taş ve tortular" şeklinde yorumlanan görüntüler gönderdi.
Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi NASA, bazıları kum tanesi, bazıları da golf topu büyüklüğünde yassı ve köşeli çakıllardan oluşan kütlelerin meydana gelmiş olduğunu açıkladı.
NASA'nın açıklamasında, daha önce de kızıl gezegende suyun varlığının izlerine rastlandığını, ancak bu fotoğrafların ilk olduğu kaydedildi.

Milyarlarca yıllık taşlar
Curiosity'nin keşiflerini değerlendiren ekipten Kaliforniya Üniversitesi'nde görev yapan araştırmacı William Dietrich, fotoğrafı çekilen buluntuların muhtemelen "milyarlarca yıllık" taşlar olduğunu söyledi. Dietrich, bu taşların şekil ve büyüklüklerinin suyun akış hızına ve taşların ne kadar derinde yattığına işaret ettiğini vurguladı.
Eldeki verilere göre, suyun akış hızının 0,91 m/sn, derinliğinin de bir metreyi bulduğu tahmin ediliyor.
Mars misyonunu yürüten bugüne kadarki en pahalı ve en ileri teknolojiye sahip keşif aracı, kızıl gezegende yaşam izi aramaya devam ediyor. Yaklaşık 2 milyar 500 milyon dolar değerindeki robot hâlihazırda ilk keşif noktasındaki araştırmasını sürdürüyor. Robotun kazı çalışmaları yapması da planlanıyor.
Curiosity, iki yıllık Mars misyonuna 2012 yılının Ağustos ayında başlamıştı.

Kaynak: Almanyanın Sesi

0 yorum:

Yorum Gönder

Twitter Delicious Facebook Digg Stumbleupon Favorites More