Pages

8 Kasım 2012 Perşembe

Fındığın Kabuğu Kendinden Pahalı


Piyasada 4.5 TL olan fındığın, kabuk fiyatının 15 TL olması dikkat çekiyor.
Yakacak olarak kullanılan fındık kabuğu, fındıktan 3 kattan daha fazla bir fiyata satılıyor. Havaların soğuması nedeniyle rağbet gören fındık kabuğunun kilo fiyatı 15 TL'ye yükseldi.
Bu duruma şaşıran vatandaşlar, "Fındık para etmiyor ama kabuğu para ediyor" şeklinde serzenişte bulundu. Fındık tüccarları ise bu durumun arz-talep konusundan kaynaklandığını savundu.

Ünye Ticaret Borsası Başkanı Osman Atik, konuyla ilgili yaptığı değerlendirme, vatandaşların fındık ürünü ile kabuğunu aynı kefeye koymaması gerektiğini, bu konunun tamamen arz ve talepten kaynaklandığını belirtti. Atik, "Ticaret bir arz talep meselesidir.
Arz var ise karşısındaki talebin fiyatına göre bir değerlendirmesi olur. Mevsim başında kabuk fiyatları 10 liradan başladı, mevsimde fındık gelişi boldu. Daha sonra fındık gelmesi kesildikçe ve kabuğa da ihtiyaç arttıkça 15 lira seviyelerine kadar geldi. Şu anda kömüre de kabuğa da çok ciddi bir talep var. Rağbetten dolayı fiyatın bir miktar yukarı çıkması çok anormal bir olay değil" dedi.

Kaynak: İHA

0 yorum:

Yorum Gönder

Twitter Delicious Facebook Digg Stumbleupon Favorites More