Pages

18 Eylül 2012 Salı

İphone 5 İlk Haftada 2 Milyon Satarak Stoklarda Tükendi

Apple'ın geçtiğimiz hafta tanıttığı iPhone 5, yaklaşık 2 milyon satarak stoklarda şimdilik tükendi

Apple, en son model telefonu iPhone 5'in satışının bir günde 2 milyonu aştığını açıklayarak, bunun bir önceki modelin satış oranının iki katı olduğunu belirtti.

Bugün Apple'dan yapılan açıklamaya göre iPhone 5 'e olan talep başlangıçtaki arzı aştığı için bazı siparişler planlanan Eylül ayının yerine ancak Ekim ayında ulaştırılabilecek. Apple, bazı siparişlerin 21 Eylül'de ulaştırılacağını da belirtti.

New York Merkezli Topeka Capital Markets analisti Brian White, "Açıkça görülüyor ki bu çok rahat bir zafer" diyerek, kendi beklentisinin 1.3 milyon ile 1.5 milyon arasında olduğunu belirtti.

Apple, iPhone 5'in online mağazalarda tükendiği söylentisiyle 14 Eylül'de rekor seviyede kapanış gerçekleştirmesinin ardından bugün yüzde 1'den biraz daha az yükselerek 697.53 dolara ulaştı.

Apple'ın en çok satan ürünü iPhone, şirket karının yaklaşık üçte ikisini oluşturuyor. Şirketin 2007 yılında akıllı telefon piyasasına girişi, 244 milyon iPhone satışıyla sonuçlanırken, Apple'ın dünyanın en değerli şirketlerinden biri olmasına da katkıda bulundu.

0 yorum:

Yorum Gönder

Twitter Delicious Facebook Digg Stumbleupon Favorites More